Kategórie
Ekológia

Ako zabrániť plytvaniu potravinami v domácnosti

Väčšina ľudí ani netuší, koľko potravín sa denne v domácnostiach zámerne vyhodí, a to nielen na Slovensku, ale na celom svete. Škála potravín, ktoré sa premenia na obyčajný odpad, je skutočne široká – od nedojedených zvyškov nedeľného obeda, cez produkty, ktoré už dávno prešli dátumom minimálnej trvanlivosti, až po kúsky drahého ovocia a zeleniny, ktoré sa nezjedli alebo sa z nich pripravil osviežujúci šalát.

Nedávne prieskumy odhalili, že tretina všetkých potravín na Slovensku sa neskonzumuje a končí nevyužitá v okolitých košoch a odpadkových nádobách. Celých 96 % všetkých vyhodených potravín končí na skládkach, v spaľovniach alebo v kanalizácii. Len zvyšné štyri percentá sa kompostujú udržateľným spôsobom.

Predchádzať zbytočnému plytvaniu potravinami je však oveľa jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Nielenže ušetríte veľa peňazí, ale predovšetkým znížite uhlíkovú stopu a emisie skleníkových plynov v oblasti, v ktorej žijete. Predĺžite tiež životnosť rýchlo ubúdajúcich prírodných zdrojov, ktoré naša planéta tak veľmi potrebuje.

Ako nakupovať, aby sme všetko využili a zbytočne neplytvali?

Chcete znížiť plytvanie potravinami a neutrácať ťažko zarobené peniaze za predražený tovar? Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu pri plánovaní a rozumnom nakupovaní.

  1. Počas celého týždňa si priebežne zapisujte jedlá, ktoré sa chystáte pripraviť v nasledujúcom týždni. Nezabudnite si poznačiť ingrediencie, bez ktorých sa vaša rodina zaobíde. Môžu to byť obľúbené pochúťky alebo špecifické potraviny, ak musíte dodržiavať špeciálnu diétu. Pravidelným vedením zoznamu môžete sledovať suroviny, ktoré počas týždňa určite spotrebujete. A aj samotné nakupovanie bude oveľa jednoduchšie a ušetrí vám drahocenný čas.
  2. Predtým, ako sa vyberiete na nákup, najprv sa pozrite do chladničky, mrazničky a špajze, aby ste zbytočne neinvestovali do potravín, ktoré už máte. Ak chcete mať prehľad o svojich surovinách, veďte si zoznam s počtom položiek, ktoré máte doma.
  3. Ak viete, že sa budete v nasledujúcom týždni častejšie stravovať mimo domu, prispôsobte svoj zvyčajný nákupný zoznam svojim plánom. To isté urobte, ak chcete konzumovať vopred zmrazené potraviny, ktorým by dlhšie skladovanie v mrazničke uškodilo.
  4. Ak chcete využiť lákavé akcie v nákupných centrách a nakúpiť zľavnený tovar do zásoby, premyslite si, či ho skutočne stihnete včas spotrebovať a či máte dostatok priestoru na správne uskladnenie potravín.

Ako správne skladovať potraviny?

Ak chcete, aby vaše potraviny vydržali čo najdlhšie čerstvé, musíte vedieť, ako ich správne skladovať. Jednotlivé suroviny môžete umiestniť nielen do špajze, ale aj do mrazničky alebo chladničky.

V prípade chladničky a mrazničky však nejde len o dodržiavanie odporúčaných teplôt, ale o výber tých správnych. Ako si vybrať správnu chladničku môže byť pre mnohých z nás problém. Skôr ako investujete do chladničky, poraďte sa s odborníkmi a pozrite si webové stránky s recenziami.

Zaujímavou alternatívou, najmä pre veľké rodiny, môžu byť např. americké chladničky od Gorenje, ktoré obsahujú nielen priestranný mraziaci priestor, ale aj výrobník ľadu či jednoduché ovládanie.

Skôr ako sa pozrieme na rôzne zásady skladovania potravin, ktoré predĺžia ich trvanlivosť, pozrime sa na to, ktoré z nich by sa mali skladovať v chladničke alebo mrazničke a ktorým bude lepšie vyhovovať izbová teplota v útulnej špajzi.

  1. Väčšina listovej zeleniny, mrkva, uhorky a brokolica majú tendenciu rýchlo vädnúť a strácať svoju kvalitu. Preto by sa táto zelenina mala skladovať v zásuvke s vysokou vlhkosťou.
  2. Naopak, huby a papriky, ktoré majú tendenciu hniť, by sa mali umiestniť do zásuvky s nízkou vlhkosťou.
  3. Niektoré druhy ovocia, ako sú banány, jablká, hrušky, kôstkové ovocie a avokádo, uvoľňujú pri dozrievaní plyn etylén, ktorý spôsobuje rýchlejšie dozrievanie a rýchlejšie kazenie iných produktov. Preto je dobré oddeliť uvedené druhy od ostatného ovocia.
  4. Produkty, ako sú zemiaky, baklažány, tekvice, cibuľa a cesnak, skladujte na chladnom, suchom, najlepšie tmavom a pravidelne vetranom mieste – v špajzi.
  5. Ak viete, že časť zeleniny a ovocia nespotrebujete včas, dajte ich do vreciek na mrazenie a uložte do mrazničky, kde vydržia niekoľko týždňov a po krátkom rozmrazení budú opäť pripravené na použitie.
  6. Správne skladovanie potravín v chladničke sa vzťahuje nielen na zeleninu a ovocie, ale aj na už uvarené a pripravené jedlo, ktoré sa nekonzumuje okamžite. Malo by sa skladovať v nádobách s viečkom a skonzumovať alebo zmraziť najneskôr do troch dní.

Aké metódy vedú k predĺženiu trvanlivosti potravín?

Ako dlho vydrží mäso čerstvé v chladničke a ako dlho môžem skladovať zemiakový šalát, než sa pokazí a budem ho musieť vyhodiť? Otázky, ktoré väčšinu z nás pravdepodobne ani nenapadnú. Plytvanie jedlom na Slovensku a v iných krajinách nesúvisí len s nesprávnym skladovaním potravín, ale aj s nedostatočnou kontrolou minimálnej trvanlivosti jednotlivých potravín. Nielenže je potrebné si na to dávať pozor, ale existuje aj niekoľko metód, ktoré môžu predĺžiť trvanlivosť potravín a udržať ich čerstvé.

  1. Skladovanie potravín pri správnej teplote
    Nič nemôže pokaziť potraviny rýchlejšie ako ich skladovanie pri nesprávnej teplote. Ministerstvo poľnohospodárstva uvádza, že chladnička by mala mať teplotu maximálne 4 °C a mraznička -18 až -19 °C.
  2. Nebojte sa používať priehľadné a vzduchotesné nádoby alebo vrecká
    Ak chcete, aby už otvorené potraviny vydržali dlhšie čerstvé, skladujte ich v plastových vreckách na opakované použitie alebo v sklenených nádobách s tesne priliehajúcim vekom.
  3. Nákup mrazeného ovocia a zeleniny
    Je samozrejmé, že nič sa nevyrovná čerstvej zelenine a ovociu. Ak však viete, že máte opakovane problém ich včas zjesť, je lepšie siahnuť po mrazených produktoch, ktoré sú vhodné napríklad na prípravu lahodných smoothies.
  4. Skladovanie pečiva v plátenných a priedušných vreckách
    Vlhké miestnosti s vysokou teplotou sú tým najhorším miestom na skladovanie voňavého chleba a chrumkavých rožkov. Na skladovanie chleba preto používajte zásobník na chlieb a jednotlivé kúsky ukladajte do vreciek, kde môžu „dýchať“.

Ako správne zamraziť zvyšky jedla?

Zmrazovanie zvyškov je skvelý spôsob, ako ušetriť čas a peniaze a zároveň znížiť množstvo potravinového odpadu. Ukážeme vám, ako správne skladovať zvyšky uvarených dobrôt, aby ste si ich mohli neskôr opäť vychutnať.

  1. Vychladnuté zvyšky rozdeľte do plastových nádob, nikdy ich nenaplňte až po okraj, ale nechajte si dostatok miesta na prípadné napučanie. Prikryte ich kompatibilným vekom alebo plastovou fóliou.
  2. Zvyšky môžete skladovať aj v uzatvárateľných vreckách, z ktorých úplne odstránite prebytočný vzduch (slamka je skvelým pomocníkom) a potom ich uzavrite. Vrecká sa dajú stohovať, takže sa ich do mrazničky zmestí veľa.
  3. Aby sa čerstvo uvarené potraviny nepokazili, nezabudnite ich uložiť do mrazničky úplne chladné. Horúce potraviny by mohli spôsobiť rozmrazenie iných výrobkov a samotná chladnička by mohla utrpieť.

Na záver sa pozrime na druhy potravín, ktoré sa dajú ľahko zmraziť, a naopak:

  • Vhodné na zmrazenie
    • pečené cestoviny
    • polievky
    • dusené mäso
  • Nevhodné na zmrazenie
    • jedlá na báze smotany vrátane jogurtu, majonézy alebo kyslej smotany
    • zeleninové a ovocné šaláty s dresingom
    • omáčky na báze vajec
Keep Scrolling

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *