Aktuálna doba, v ktorej závratne rastú ceny potravín i energií, nás čoraz častejšie núti zamýšľať sa nad tým, ako na šetrenie v domácnosti. Jednou z najjednoduchších možností je zamerať sa na šetrenie vody či elektrickej energie.
Odpoveď na to, ako šetriť vodu, je veľmi jednoduchá. Stačí si osvojiť pár zvykov a naučiť sa s vodou správne hospodáriť. Niektoré z opatrení síce vyžadujú aj vstupné investície, tieto financie sa vám ale vďaka zníženým účtom za vodu určite vrátia. A úspora vody sa neprejaví len na vašich účtoch, ale zníži aj uhlíkovú stopu vašej domácnosti, čím naviac urobíte niečo dobré aj pre životné prostredie.
Priemerná spotreba vody
Priemerná spotreba vody na osobu a deň bola na Slovensku v roku 2021 na úrovni 79 litrov. Toto číslo síce radí Slovensko medzi štáty s najnižšou spotrebou vody na osobu v celej Európe, my vám v článku ale poradíme, ako sa pokúsiť znížiť ho ešte viac.
Ako šetriť vodou v kuchyni?
Využitie vody je v kuchyni veľmi široké – potrebujeme ju na umývanie riadu, varenie či udržovanie čistoty. Možností, ako šetriť vodou v kuchyni, je preto viacero.
1. Investujte do umývačky riadu
Pokiaľ stále umývate riady ručne, rozhodne sa vám pre úsporu vody vyplatí zainvestovať do novej umývačky riadu. Vstupná investícia, ktorú na tento nákup budete potrebovať, bude mať rýchlu návratnosť. Umývačka totiž zvládne umyť riad v približne 10-20 litroch vody, zatiaľ čo spotreba vody pri ručnom umývaní riadu sa môže pohybovať až v rozmedzí 40-100 litrov.
Dôležité je ale aj to, aby ste úsporne používali aj samotnú umývačku. Preto ju vždy zapínajte len vtedy, keď je úplne plná. Šetriť vodu pri umývaní riadu ale môžete aj v tom prípade, pokiaľ si novú umývačku nemôžete dovoliť. Pri ručnom umývaní riad neumývajte pod tečúcou vodou, ale napusťte si drez. Po umytí riad už len krátko opláchnite pod prúdom vody a ušetríte.
2. Nenechajte kohútik kvapkať
Odkvapkávajúci kohútik, ktorý netesní, môžeme v domácnostiach vidieť často. Najhoršie je tento fakt vôbec neriešiť, pretože denne takto môže kohútikom pretiecť až 20-50 litrov vody, a to úplne zbytočne. Opravy na vodovodných batériách v kuchyni, ale aj v kúpeľni, preto nikdy neodkladajte a riešte ich ihneď. Využiť ich naviac môžete aj na to, že do batérie si rovno nainštalujete perlátor. To je šetrič vody na batériu, ktorý vodu prevzdušní a tým zníži jej spotrebu.
3. Neodpúšťajte vodu
Odpúšťanie vody je rozšíreným zlozvykom, pri ktorom môžete pravidelne strácať aj niekoľko litrov vody zbytočne. Aby ste nemuseli odpúšťať kohútik pri čakaní na teplú vodu, nainštalujte do kuchyne prietokový ohrievač vody. Pokiaľ naopak čakáte na veľmi studenú vodu (napríklad keď sa v lete chcete napiť skutočne studenej vody), riešenie je jednoduchšie – vodu si napusťte dopredu a dajte si ju zachladiť na určitú dobu do chladničky.
4. Šetrite pri varení i umývaní potravín
Pri varení môžete vodu ušetriť tak, že vyberiete správnu veľkosť hrnca a jedlo budete variť v primeranom množstve vody. Rovnako ľahko môžete ušetriť aj pri umývaní potravín, napríklad ovocia – neumývajte ho pod tečúcou vodou, ale vodu si napusťte do misky alebo hrnca a ovocie umyte v ňom. Následne môžete použitú vodu použiť ešte raz, napríklad na zálievku kvetín v domácnosti. Osvojte si aj ďalší tip, ktorý sa týka rozmrazovania potravín – tie nerozmrazujte narýchlo vo vode v dreze, ale nechajte ich rozmraziť prirodzene v chladničke, napríklad cez noc.
5. Skúste pákovú batériu
Pokiaľ ešte v kuchyni či kúpeľni nemáte modernú pákovú batériu, rozhodne sa vyplatí zainvestovať aj do nej. Výrazne totiž skráti čas, ktorý je potrebný na nastavenie správnej teploty vody.
6. Pokúste sa znížiť množstvo umývaného riadu
Ako na to? Odpoveď je veľmi jednoduchá – na pravidelné denné pitie si vyhraďte jeden pohár, ktorý budete používať celý deň. Nie je potrebné umývať ho po každom napití alebo si stále brať nový pohár. Tým sa zníži množstvo hrnčekov, ktoré budete musieť večer umyť.
To isté platí o tanieroch – pokiaľ si po obede idete ešte pridať, môžete použiť tanier, z ktorého ste jedli predtým. Všetok riad, na ktorom by zvyšky jedla mohli zaschnúť, sa tiež vždy snažte v dreze namočiť. Pokiaľ bude riad odmočený, pôjde vám ľahko umyť a nebudete ho musieť dlho drhnúť pod tečúcou vodou.
Pokiaľ premýšľate nad tým, ako v kuchyni okrem vody šetriť aj energiou, ďalšie tipy, ako v kuchyni ušetriť ešte viac financií, nájdete tu.
Ako šetriť vodou v kúpeľni?
Osobná hygiena a pranie, to sú ďalšie činnosti, pri ktorých môžete ušetriť aj stovky litrov vody. Ako na to?
1. Investujte do modernej práčky
Nové a moderné práčky sú v porovnaní s automatickými práčkami starými niekoľko rokov omnoho úspornejšie. Zatiaľ čo stará práčka môže na prací cyklus spotrebovať až 100-160 litrov vody, novšie spotrebiče to zvládnu približne s 50-60 litrami. Nové spotrebiče naviac spotrebovávajú aj menšie množstvo elektrickej energie. Rovnako ako pri umývačke riadu je ale aj k používaní práčky nutné pristupovať úsporne, preto ju vždy zapínajte len vtedy, keď je bubon úplne plný.
2. Sprchujte sa
Priemerná spotreba vody pri sprchovaní, ktoré trvá 5 minút, sa pohybuje približne na úrovni 60 litrov. Na napustenie vane doplna vypustíte z kohútika približne 150-200 litrov vody. Toto číslo sa môže ešte navýšiť, keďže množstvo ľudí sa po umytí vo vani ešte na záver rýchlo opláchne sprchou. Je preto jasné, čo je úspornejšie – rýchla sprcha. Ideálne je, pokiaľ sa vám ju podarí skrátiť pod 5 minút. Keďže umývať sa musíme každý deň, bude to znamenať obrovskú mesačnú úsporu vody.
3. Pri osobnej hygiene zastavujte vodu
Najhorším zlozvykom v kúpeľni je nezastavovanie vody počas umývania zubov či rúk, holenia, umývania hlavy. Behom pár minút tak vypustíte veľké množstvo vody úplne zbytočne. Pritom ide len o jeden jednoduchý pohyb. Pokiaľ sa naučíte pri týchto činnostiach vodu pravidelne zastavovať, aby netiekla zbytočne, ušetríte desiatky až stovky litrov vody za mesiac.
4. Inštalujte úspornú sprchovú hlavicu
Úsporná sprchová hlavica je spôsob, ktorým môžete pri sprchovaní ušetriť ešte viac. Bežné sprchové hlavice vypustia za minútu okolo 18-20 litrov vody. Tými úspornými za rovnaký čas prejde len 8-9 litrov. Na batériu pri vani a nad umývadlom nezabudnite rovnako ako v kuchyni nainštalovať šetrič vody – perlátor.
Ako šetriť vodou na toalete?
Šetriť vodu môžete aj na toalete – máme pre vás 2 užitočné tipy.
1. Investujte do modernej toalety
Moderné úsporné toalety vám môžu ušetriť desiatky až stovky litrov vody, na jedno spláchnutie totiž spotrebujú len približne 3-4 litre. Naproti tomu staré toalety môžu na jedno spláchnutie spotrebovať 8-10 litrov vody.
2. Toaletu pravidelne kontrolujte
Pretekajúca toaleta môže znamenať obrovský únik vody až stoviek litrov denne. Preto pravidelne jej stav kontrolujte. Najlepšie je umiestniť do nádržky nejaké farbivo – pokiaľ sa farbivo bude nachádzať v mise aj mimo spláchnutia, toaleta netesní a preteká. Pokiaľ na toto prídete, je nutné okamžite tento stav riešiť a toaletu opraviť.
Ako šetriť vodou na záhrade?
Záhrada pri rodinnom dome znamená ďalšiu spotrebu vody – musíte pravidelne zalievať kvetiny a plodiny. Ušetriť ale môžete aj v tomto prípade.
1. Využite dažďovú vodu
Na zalievanie záhrady využite namiesto pitnej vody z kohútika vodu dažďovú. Ako zachytávať dažďovú vodu? Na záhradu si postavte dostatok sudov či iných nádrží, kam vám voda naprší. Táto voda je samozrejme úplne zadarmo, preto to môže znamenať úsporu aj na vašich účtoch.
2. Zalievajte ráno alebo večer
Naučte sa vašu záhradu zalievať vždy ráno alebo večer. Vody sa odparí menej a rastliny ju lepšie využijú, vďaka čomu nebudete musieť zalievať tak často.
Šetrenie vody v domácnosti nie je žiadna veda. Postačí, keď budete pravidelne dodržovať pár základných pravidiel. Niektoré opatrenia vyžadujú aj investície, týchto financií by ste ale nemali ľutovať. Veľmi rýchlo sa vám vďaka nižším účtom za vodu vrátia, pretože pokiaľ budete k šetreniu vody pristupovať skutočne zodpovedne, ušetríte ročne až niekoľko stoviek eur.