Kategórie
Ekológia

Ako vypočítať a znížiť spotrebu elektrickej energie

Vyššie ceny elektriny nútia domácnosti viac premýšľať o svojej spotrebe. Najviac energie sa v domácnosti spotrebuje na vykurovanie a prípravu teplej vody, ale významná môže byť aj spotreba elektrických spotrebičov. V tomto článku nájdete niekoľko spôsobov, ako zistiť, koľko elektriny spotrebujete, ako aj niekoľko tipov a jednoduchých návykov, ktoré môžete použiť na zníženie spotreby. 

Ako vypočítať spotrebu elektrickej energie?

Existuje niekoľko spôsobov, ako si vypočítať spotrebu elektrickej energie. Môžete si vybrať ten, ktorý vám najviac vyhovuje. 

Kalkulačka spotreby elektrickej energie

Jedným zo spôsobov, ako si vypočítať svoju priemernú spotrebu, je uľahčiť si to pomocou online kalkulačky. Na výpočet spotreby elektrickej energie potrebujete poznať príkon spotrebiča, ktorý sa udáva vo wattoch (W). Príkon spotrebiča je uvedený na štítku spotrebiča alebo v jeho návode. 

Potrebujete tiež poznať cenu energie účtovanú vašou energetickou spoločnosťou, ktorá sa udáva v €/kWh. Posledným údajom, ktorý potrebujete poznať, je odhadnúť čas prevádzky spotrebiča. Potom už len zadáte údaje do kalkulačky a tá vám ukáže, koľko času vás bude spotrebič ročne stáť.

Výpočet kalkulačky je užitočný pre spotrebiče, ktoré zapnete raz za čas, ako aj pre tie, ktoré bežia nepretržite.

Kalkulačka spotreby chladničky

Môžeme si ju vyskúšať tak, že vypočítame spotrebu chladničky, ktorá je stále zapnutá. Len sa uistite, že máte správne jednotky. Do kalkulačky zadajte nasledujúce parametre: 

  • spotreba energie 75 W, 
  • prevádzkový čas 24 hodín/deň, 
  • cena elektrickej energie 0,18 €/kWh 

Vypočíta sa tabuľka s priemernou spotrebou a cenami elektrickej energie. Spotreba elektrickej energie za rok je 657 kWh. Prevádzka chladničky stojí ročne 118,3 EUR

Výpočet pomocou papiera a ceruzky

Spotrebu elektriny v domácnosti si môžete vypočítať aj klasickým spôsobom – pomocou papiera, ceruzky a kalkulačky. 

Potrebujete poznať rovnaké údaje ako pri kalkulačke na internete. Budeme teda používať rovnaké parametre chladničky: 

  • 75 wattov energie
  • prevádzkový čas 24 hodín/deň 
  • cena elektrickej energie 0,18 €/kWh 

Výpočet dennej spotreby elektrickej energie: 75 W x 24 h = 1 800 Wh

Musíme prepočítať na kWh. 1 800 Wh = 1,8 kWh

Vynásobte cenou elektriny. 1,8 kWh x 0,18 €/kWh = 0,324 EUR

Vypočítajte ročnú spotrebu elektrickej energie – vynásobte počtom dní v roku. 0,324×365=118,3 EUR

Za ročnú spotrebu chladničky zaplatíme 118,3 EUR.

Ak by ste chceli vedieť mesačnú spotrebu elektriny v dome, stačí výsledok vydeliť 12 a mesačná spotreba chladničky vyjde 9,9 EUR.  

Ako znížiť spotrebu elektrickej energie v domácnosti? 

Ak už dokážete určiť spotrebu elektrickej energie v domácnosti, je dobré zamyslieť sa nad jej znížením. Existuje mnoho možností a tipov, ako veľmi ľahko a rýchlo znížiť spotrebu energie. Často ani nemusíte šetriť, stačí si osvojiť nové návyky. 

Úspora v kuchyni

V kuchyni je množstvo elektrických spotrebičov. Odporúča sa vypínať spotrebiče, ktoré sa pravidelne nepoužívajú. Prečítajte si tipy, ako znížiť spotrebu pri najdrahších spotrebičoch. 

Chladnička 

Ak chcete znížiť spotrebu chladničky, je dôležité, aby ste ju nepreťažovali ani neprepĺňali. Zároveň by mali byť potraviny uložené rovnomerne, podporí sa tým správna cirkulácia vzduchu v chladničke. Samozrejme, je vhodné udržiavať chladničku v čistote a ak má mrazničku, pravidelne ju odmrazovať. 

Ak si vyberáte novú chladničku, neorientujte sa len podľa vzhľadu alebo veľkosti a objemu. Dôležitým parametrom pri výbere chladničky by mala byť aj jej spotreba energie, ktorú možno zistiť podľa energetického štítku, ktorý musia predajcovia uvádzať na každej chladničke. 

Elektrická rúra

Spotrebu elektrickej rúry je možné pomerne ľahko znížiť osvojením si niekoľkých návykov. Stačí vypnúť sporák a rúru o niečo skôr, ako ste zvyknutí. Keď varíte, zvyčajne vypnete sporák a odložíte hrniec, aby sa nepripálil, pretože viete, že varná doska je ešte veľmi horúca. Naučte sa vypínať sporák skôr a jedlo na ňom uvariť. To isté urobte aj s rúrou, v dobrej rúre bude vysoká teplota trvať dlho, nechcete predsa dopekať koláč bez elektriny. 

Umývačka riadu

Spotrebu vašej práčky môžete znížiť aj pomocou jednoduchých a rýchlych tipov. Naplňte práčku tak akurát, užitočným kritériom je, že do plnej práčky by sa vám mala zmestiť päsť. Taktiež neperte pri vyššej spotrebe, ako uvádza výrobca, čo je v domácnostiach bežné. Väčšinu bielizne môžete prať pri teplote 30 °C. Pred praním namočte viac špinavého oblečenia. Prečítajte si návod na obsluhu práčky a perte na jej energeticky úsporný program, často označovaný ako Eco program. 

Kúpeľňa 

Spotrebu elektrickej energie v dome môžete znížiť aj v kúpeľni, kde sa tiež nachádza množstvo zariadení spotrebúvajúcich elektrickú energiu. Rôzne pomôcky vám môžu pomôcť ušetriť vodu aj v kúpeľni. 

Pračka

Jednoduché a rýchle tipy vám tiež pomôžu znížiť spotrebu vašej práčky. Naplňte práčku tak akurát, užitočným kritériom je, že do plnej práčky by ste mali byť schopní vložiť päsť. Taktiež neperte pri vyššej spotrebe, ako uvádza výrobca, čo je v domácnostiach bežné. Väčšinu bielizne možno prať pri teplote 30 °C. Pred praním namočte viac špinavého oblečenia. Prečítajte si návod na obsluhu práčky a perte na jej energeticky úsporný program, často označovaný ako Eco program.

Sušička 

Sušičky bývajú drahšie ako práčky. Navyše spotrebu sušičky nemôžete až tak kontrolovať. Existuje však jeden tip. Bielizeň, ktorú plánujete vložiť do sušičky, perte v práčke na vyšších otáčkach odstreďovania, aby ste sušičke ušetrili prácu a znížili jej spotrebu.

Rozsvieťte sa pomocou LED žiaroviek

Výmena tradičných žiaroviek za LED žiarovky sa môže na prvý pohľad zdať drahá. LED žiarovky však vydržia oveľa dlhšie a úsporu energie pocítite hneď. LED žiarovky spotrebujú 5 až 6-krát menej energie ako tradičné žiarovky. 

Vyhrievanie

Najväčší rozdiel medzi priemernou spotrebou elektriny v rodinnom dome a priemernou spotrebou elektriny v byte je vykurovanie. V bytových domoch sa byty tak trochu vykurujú navzájom, zatiaľ čo dom sa musí vykurovať sám. 

Možno vás to prekvapí, ale optimálna teplota v miestnosti, ktorá sa odporúča, je 20 °C. Len si spomeňte, ako vám bolo v zime horúco a ako by ste boli vďační za 20 °C v lete. Ak budete vykurovať optimálne, môžete vo svojom dome ušetriť stovky korún, možno aj tisíce v závislosti od dispozície domu. 

Dobrá izolácia domu

Dlhodobejším riešením, ako znížiť spotrebu, je poriadne zatepliť dom. Ak ešte neplánujete zatepľovanie, môže vám pomôcť niekoľko jednoduchých tipov. Dôležité je mať dobre izolované okná a dvere. Okolo okien môžete použiť tesniacu pásku alebo izolačnú penu a v prípade potreby pomôže väčšinu únikov tepla zastaviť prikrývka alebo vankúš. 

Okolo dverí vám potom môžu pomôcť závesy, ideálne je použiť silnejšie, ktoré prepúšťajú menej tepla. Ak máte zlé dispozičné riešenie domu, môžete ich umiestniť aj na rôzne miesta v dome, napríklad pred priestrannú chodbu alebo pri schodoch do podkrovia. 

Stručný prehľad spotreby domácich spotrebičov 

Ak chcete poznať priemernú spotrebu elektrickej energie vašej domácnosti len orientačne, pozrite si našu tabuľku, v ktorej je uvedená priemerná spotreba elektrickej energie spotrebičov zoradená od najnižšej po najvyššiu. 

Porovnania spotrebičov treba brať s rezervou a nemožno ich porovnávať s priemernou spotrebou elektrickej energie vo vašej domácnosti. Priemerná spotreba zahŕňa mnoho ďalších parametrov, ako je napríklad energetický štítok spotrebiča, dĺžka jeho prevádzky, počet členov v domácnosti; tieto parametre majú na spotrebu významný vplyv. 

Ak by ste napríklad porovnávali spotrebu elektrickej energie umývačky riadu energetickej triedy C, jej ročná spotreba by bola 1 049 Kč. Umývačka riadu energetickej triedy F by mala náklady 1 486 Kč. Pomocou nasledujúcej tabuľky zistíte, ktoré spotrebiče vo vašej domácnosti sú najdrahšie. 

Priemerná cena elektrickej energie bola na rok 2023 stanovená na 0,18 €/kWh a tabuľka túto hodnotu predpokladá. 

SpotrebičRočná spotreba v kWhRočná cena elektrickej energie (€)
Notebook8214,8 
Televízia8715,70
Pračka15027,00
Umývačka riadu (trieda C)17731,90
Bojler (150 litrov)1 362245,20
Tepelné čerpadlo (dom 100 m2)8 2501 485,00
Priame vykurovanie (dom 100 m2)12 5002 250,00

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *