Kategórie
Záhrada a pestovanie

Ako pestovať vŕbu japonskú (Salix integra) – videonávod

Japonská vŕba, niekedy sa jej tiež hovorí celolistá, sa dá zaobstarať buď na kmienku, alebo v kríkovej forme. Vyberte si tvar, ktorý sa hodí na miesto, kde ju plánujete vysadiť. Krová forma je vhodnejšia napríklad do okrasných živých plotov. Vŕba na kmienku zase krásne vynikne ako solitér uprostred záhrady. Kmienok býva vrúbľovaný vo výške 1 – 1,5 metrov nad zemou.

Ako už názov napovedá, rastlina pochádza z Japonska. Do Európy začala byť dovážaná v 70. rokoch a rozšírila sa tu ako obľúbená okrasná rastlina. Zásluhu na tom má holandský botanik Harry van de Laar. Niekedy je možné vidieť aj variant „pendula“ teda, previsnutý tvar.

Je veľmi atraktívna a ľahko dostupná. Kút záhrady, do ktorého ju vysadíme dokáže úplne rozžiariť. Na tom majú hlavnú zásluhu listy. Najprv sú zelené s bielym melírovaním, ktoré pripomína melíry. Neskôr začínajú ružovieť a na jeseň opadajú. V zime potom na vŕbe bez lístia vynikne farba červenohnedá farba vetiev.

Ako teda japonskú vŕbu pestovať?

  • Pri výsadbe rastline vyberte slnečné stanovište. Vsádzať môžeme od marca do mája alebo potom na jeseň. Jesenné mesiace vhodné na výsadbu sú september až november.
  • Vhodná je hlinitopiesočnatá pôda ideálne na stanovisku, ktoré príliš nevysychá.
  • Mladé kríky sa nebojte veľmi zastrihnúť. Priamo po výsadbe im to pomôže so zakorenením, keď korene nebudú musieť vyživovať takú veľkú časť rastliny. Ako postupne porastú, budú vďaka zastrihávaniu vyháňať bočné výhony. Tie zaistia, že kríky budú pekne husté.
  • Pre strih starších vŕb je vhodné predjarí. Než začnú pučať pučať, zakraťte vetvy na spodných 4-5 očiek.
  • Pri strihaní používajte ostré a čisté záhradnícke nožnice. Zastrihnuté vetvičky si môžete nechať a pomocou nich vŕbu namnožiť rezkovaním.
    Stane sa aj to, že budete vŕbu musieť strihať dvakrát ročne. Okrem jarného rezu môžete aj v lete zakrátiť nové prírastky.
  • Odstrihnuté rezne dajte do fľaše s vodou a nechajte ich zakoreniť. Vodu pravidelne meňte. Zhruba v júni budú korienky dostatočne silné a môžete ich presádzať do kvetináčov. Pri predpestovaní sadenice dostatočne zalievajte – tak ako každá vŕba, aj tak japonská má rada dostatok vlahy.
  • Pokiaľ vám vŕba prospieva a začne trošku prerastať, bolo by strihanie nožnicami náročné. V takej chvíli príde k slovu elektrický plotostrih.
Pěstování japonské vrby podle eChaluparka.cz

Japonská vŕba nie je náchylná na napadnutie škodcami alebo chorobám. V našich podmienkach je plne mrazuvzdorná. Cez zimu ale aj počas roka však môže trpieť nedostatkom vlahy. Aj preto je lepšie vybrať dostatočne vlhké stanovište. Pokiaľ také v záhrade nemáte, bude potrebné ju občas zaliať. Cez leto by to malo byť aspoň raz týždenne, ak prídu extrémne horúčavy, zalievajte pokojne častejšie.

Zdroje: Youtube kanál eChaluparka.cz, Adobe Stock

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *