Kategórie
Uncategorized

Čo pes nemôže jesť? Ktorým potravinám sa pri kŕmení vyhnúť.

Psí spoločníci by mali dostávať kvalitnú stravu určenú pre nich. Buď vo forme granúl, doma pripraveného krmiva určeného špeciálne pre nich, alebo môžete zvoliť metódu barfovania. Svojho psa môžete kŕmiť dobre, ale ktorý z našich domácich miláčikov občas nežobre? Pripravíte si vlastné krmivo a chlpáč sa dožaduje, aby ste sa s ním podelili. 🙂 Ktoré potraviny mu teda môžete dať ochutnať a ktoré by ste mu nikdy nemali dávať?

Potraviny, ktoré sú pre psy jedovaté alebo škodlivé:

Čokoláda

Čokoláda je pravdepodobne jednou z najznámejších potravín, ktorým sa pri kŕmení psov treba úplne vyhnúť. Pre chlpatých priateľov je jedovatá, pretože obsahuje deriváty xantínu. Ten je toxický pre mačky aj psy. Zároveň platí, že čím kvalitnejšia čokoláda s vyšším obsahom kakaa, tým je pre našich domácich miláčikov nebezpečnejšia.

Avokádo

Obľúbená a zdravá potravina pre ľudí nie je vôbec vhodná pre psov. Obsahuje persín, látku, ktorá je vysoko toxická pre papagáje, ale škodí aj mačkám a psom. Pri príprave jedál preto psom avokádo vôbec nedávajte.

Persín je chemická látka zo skupiny polyketidov, čo sú deriváty mastných kyselín. Je rozpustná v oleji.

Hroznové víno a hrozienka

Hroznové víno a hrozienka sú pre psov tiež rizikové. Toxické látky, ktoré obsahujú, môžu spôsobiť akútne zlyhanie obličiek. Nie je však známe, prečo sú niektoré psy náchylné na otravu vínom a iné ich môžu konzumovať bez väčších problémov, dokonca pravidelne. Problémom je, že chovateľ nikdy nemôže vedieť, do ktorej skupiny jeho pes patrí. U citlivých psov sa tak po konzumácii hrozna môže objaviť hnačka, nechutenstvo, zvracanie alebo dehydratácia a smäd. Môže nasledovať zadržiavanie moču a zlyhanie obličiek, bohužiaľ s fatálnymi následkami.

Kofeín

Do psej stravy nepatria ani potraviny s obsahom kofeínu. Spôsobuje stimuláciu nervového systému a v nadmernom množstve spôsobuje nepokoj, tras a zvracanie. Pozor na kávovú usadeninu v odpade, ktorú môže pes ľahko vyňuchať.

Orechy

Sú pre psy ťažko stráviteľné a môžu spôsobiť črevné ťažkosti alebo dokonca dusenie. Zvlášť nebezpečné sú makadamové orechy, ktoré môžu spôsobiť slabosť, tras a horúčku. Preto by ste mali psovi dávať orechy len v malých množstvách alebo vôbec.

Xylitol

Toto umelé sladidlo sa nachádza v sladkostiach a žuvačkách. Jeho konzumácia u psov môže spôsobiť pokles hladiny cukru v krvi, čo môže viesť k záchvatom a dokonca k smrti. Preto by ste mali tieto výrobky držať mimo dosahu vášho psa.

Zdroje: www.pespritelcloveka.czwww.krmeni.cz

Keep Scrolling

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *