Kategórie
Uncategorized

Ako vybrať zváračku – videonávod

Zo súčasnej ponuky zváracích strojov je naozaj ťažké vyberať. Preto prinášame niekoľko tipov, ako vybrať zváračku aby ste investovaných peňazí nemuseli ľutovať. Aj z lacnejších modelov sa totiž dajú vybrať slušné kusy.

Podľa čoho teda zváračku vyberať?

Rozhodne sa neodporúča pozerať len na cenu. Lacná zváračka, ktorá nefunguje sa veľmi skoro predraží, pretože budete musieť zaobstarať inú. V o málinko lepšom prípade síce trochu fungovať bude, ale práca s ňou bude zdĺhavá a nekvalitná. Zamerajte sa teda na nasledujúce parametre:

1.Použiteľný zvárací prúd a zaťažovateľ (výkonová udržateľnosť)

Tento údaj je uvedený v zozname ako prvý, pretože sa oplatí dať mu najväčšiu váhu. Pokiaľ chcete zvárať MMA zdrojom, určite si najvyššiu hodnotu priemeru elektródy, ktorú hodláte používať. V prípade zdrojov MIG/MAG a TIG potom vychádzajte z hrúbky materiálu, ktorý chcete zvárať. Tieto údaje si niekam poznačte v milimetroch. Vynásobte ich hodnotou 40 a dostanete výsledný prúd, ktorý musí zváračka stabilne dodávať pri zaťažovateľovi s minimálnou hodnotou 60 %.

Príklad výpočtu možnej záťaže zváračky:

  • Viete, že chcete najčastejšie používať elektródu s priemerom 2 mm. Prúd dodávaný zdrojom teda musí byť minimálne 2×40 = 80 A pri zaťažovateľovi 60 %.
  • Plánujete riadne zvárať (a naozaj dokonale prevariť) plechy s hrúbkou 4 mm. V takom prípade je potrebné prúd 4×40 = 160 A pri zaťažovateľovi 60 %. V oboch prípadoch ide o hodnotu ku ktorej je dobré pridať ešte nejakú výkonovú rezervu, napríklad pre prípad občasného zvárania hrubších materiálov. Nižšie výsledné hodnoty by spôsobovali časté prehrievanie, chladenie a vypínanie stroja av neposlednom rade aj vyššie namáhanie, ktoré môže spôsobiť poruchy niektorých súčiastok.

Čo je vyššie spomínaný zaťažovateľ?
Zváranie prebieha v 10 minútových cykloch. Zaťažovateľ potom určujte v percentách dobu z oných 10 minút, ktorý uplynie do aktivácie tepelnej ochrany invertora. 10 minút času sa teda rovná 100%. Ak je napríklad garantovaný zaťažovateľ 160 Ampér pri 20 %, bude pri takomto zváracom prúde možné pracovať 2 minúty a 8 minút sa potom zváračka chladí. (Súčet 2+8 minút je celkom 10 minút = 100%) Samozrejme rovnaká zváračka bude mať pri nižšom zváracom prúde, dajme tomu 92 Ampér, zaťažovateľ 60%.

Zaťažoval zváračky sa podľa normy EÚ – EN 60974-1 meria a ďalej uvádza pri okolitej teplote 40 °C. Pri nižšej teplote okolia teda budú pri praktickom použití hodnoty vychádzať ešte priaznivejšie. Teda pri nižšej okolitej teplote bude možné pri zváraní dlhšie a kratšiu dobu chladiť.

Prečo nebrať do úvahy maximálny uvádzaný prúd zváračky?

Jedná sa o trik výrobcov, radi sa týmto údajom chvália. Avšak je v praxi nepoužiteľný, pretože maximálny prúd je zváračka schopná dodávať po tak krátku dobu, že ho ani v praxi nemožno využiť na prácu. Na štítku stroja tak môže byť uvedené napríklad:
Rozsah zváracieho prúdu: 5 – 130 A
Zaťažovateľ (DZ) 35% = 100 A
Zaťažovateľ (DZ) 100% = 50 A
Hodnota 130 A je teda skutočne len teoretická a nie je u nej ani uvedený zaťažovateľ. Zdalo by sa teda, že s daným strojom by ste mohli zvárať elektródou s priemerom 3,2 mm, ale skutočne to nebude použiteľné. (3,2×40 = 128 A). Pri takomto tabuľkovom výkone bude vhodná elektróda s priemerom 2 mm (2×40= 80 A)
Tento dôležitý parameter vám navýši počet hodín, ktoré so strojom spokojne odsvárate. Pokiaľ predsa len dôjde k poruche, dostupný servis bude potrebný. Dopytujte teda zváračku od dodávateľa, ktorý je zároveň autorizovaným servisom predávanej značky.

Recenzie, možnosť vyskúšania, referencie od kolegov
Nič pri výbere nepredčí možnosti si zvažovaný stroj vyskúšať, urobiť pár kontrolných zvarov alebo si ho na pár hodín požičať. Urobíte si tak oveľa jasnejší obrázok o tom, čo zváračka vie.

2.Dostupnosť a rozsah ponúkaného servisu

Tento dôležitý parameter vám navýši počet hodín, ktoré so strojom spokojne odsvárate. Pokiaľ predsa len dôjde k poruche, dostupný servis bude potrebný. Dopytujte teda zváračku od dodávateľa, ktorý je zároveň autorizovaným servisom predávanej značky.

3.Recenzie, možnosť vyskúšania, referencie od kolegov

Nič pri výbere nepredčí možnosti si zvažovaný stroj vyskúšať, urobiť pár kontrolných zvarov alebo si ho na pár hodín požičať. Urobíte si tak oveľa jasnejší obrázok o tom, čo zváračka vie.

4.Hmotnosť, rozmery, doplnkové funkcie

Pre každého môže byť lepšie niečo trochu iné. Ak budete zvárať skôr v dielni a stroj bude stacionárny, väčšia váha nevadí. Tu ju môžete obetovať na úkor lepších funkcií. Avšak pokiaľ vyberáte zváračku na montáže alebo drobné práce okolo domu, ľahší model uvítate.

Výber zváračky TIG

Nižšie ešte prikladáme videonávod pre tých, ktorí chcú zvárať metódou TIG (niekedy aj WIG), teda elektródou v ochrannej atmosfére interného plynu. Výber TIG zváračky bude po zhliadnutí videa zase o niečo jednoduchší:

Zdroje: Rendova OpravnaHustej Vercajk, www.wikipedia.cz, www.svarecky-elektrody.cz, www.svarecky-obchod.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *