Mochotrávka červená patrí medzi nejedlé huby a tak by sa jej využitie na liečebné účely mohlo zdať kontraproduktívne. Avšak to tak nie je. Pozrite sa, ako si pripraviť tinktúru na boľavé kĺby z klobúkov muchotrávok.
Názov muchotrávka je inšpirovaný pôvodným použitím tejto huby – používala sa na likvidáciu múch. Gazdiné využívali červené klobúky, ktoré namočili do sladkého návleku a rozvesili okolo stavieb. Muchy tak spoločne so sladkou potravou nasávali aj toxín muskarin, ktorý ich následne zahubil.
Výroba a použitie mochotrávkovej tinktúry
Hoci z pochopiteľných dôvodov nemožno odporučiť vnútorné použitie, tinktúra sa hodí na mazanie, obklady a hlavne nočné zábaly boľavých nôh. Uľavuje najmä kĺbom a môžete si ju ľahko pripraviť.
- Zdravý klobúk nakrájajte na plátky a zalejte alkoholom.
- Pretože sa tinktúra nesmie piť, kvalita alkoholu nie je úplne podstatná. Veľakrát sa používa aj muchotrávka naložená do Alpy/francovky. Môžete tak zužitkovať čistý alkohol, ktorý sa piť rozhodne nechystáte.
- Pri aplikácii tinktúry myslite na to, že alkohol vysušuje kožu. Preto používajte na miesta aplikácie hydratačný krém.
- Fľaštičku s tinktúrou majte viditeľne označenú, aby naozaj nemohlo dôjsť k požitiu.
- Muchotrávka nechajte vylúhovať a po 3 týždňoch môžete tinktúru precediť. Je pripravená na používanie.
Viac informácií o muchotrávke červenej
Muchotrávka červená (Amanita muscaria) je jedna z najznámejších húb, často rozpoznateľná vďaka svojmu ikonickému vzhľadu: červený klobúk s bielymi bodkami. Patrí do čeľade muchotrávkovitých (Amanitaceae) a rastie predovšetkým v lesoch, často pod brezami, borovicami a smrekami.
Vzhľad
- Klobúk: Typicky červený, pokrytý bielymi škvrnami, ktoré sú zvyškami plachetky. Môže dorastať až 20 cm v priemere.
- Lupene: Biele a husté.
- Treň: Biely s prstencom a charakteristickou pošvou pri báze.
- Výtrusy: Biele farby.
Výskyt
Muchotrávka červená je rozšírená po celej severnej pologuli. Nachádza sa v Európe, Ázii, Severnej Amerike a niekedy aj v južných oblastiach, kde bola zavlečená. Rastie hlavne v jesenných mesiacoch v symbióze so stromami, často vo vlhších a tienistých lesoch.
Toxicita a účinky
Muchotrávka červená je považovaná za jedovatú, ale jej toxicita je premenlivá. Obsahuje psychoaktívne látky, ako je kyselina iboténová a muscimol, ktoré môžu spôsobiť halucinácie, nevoľnosť, vracanie, závraty a iné neurologické účinky. Smrteľná otrava je vzácna, ale konzumácia môže byť veľmi nebezpečná.
Tradičné využitie
V niektorých kultúrach, ako je sibírska alebo severská, bola muchotrávka červená používaná v šamanských rituáloch pre svoje halucinogénne vlastnosti. Niektoré teórie dokonca spájajú túto špongiu s mýtmi a legendami o lietajúcich saniach alebo vianočných zvykoch.
Zaujímavosti
- Je jednou z najfotografovanejších húb vďaka svojmu nápadnému vzhľadu.
- Aj napriek svojej toxicite ju niekedy po špeciálnej úprave (vylúhovaní vo vode) ľudia konzumovali.
Muchotrávka červená tak zostáva fascinujúcou hubou, spojenou ako s krásou prírody, tak s opatrnosťou pri zbere húb.
Zdroje: Youtube kanál Šumavská houbička, www.ireceptar.cz, www.naturhelp.cz